Wesela bywają różne, jednak jest kilka cech charakterystycznych, które je łączy. Poza tym, że na każdym występuje zespół muzyczny lub DJ, wznoszone są toasty za zdrowie młodej pary, ale również odśpiewuje się również przyśpiewki weselne. Które mogą mieć charakter neutralny, zabawny lub ostry. Są jednak tak uwielbiane i tak są tak typowe dla polskiej kultury, że występują przy okazji każdego wesela.
Typowe cechy polskiego wesela
Jest kilka cech, które są typowo charakterystyczne na polskich weselach. Suto zastawione stoły i mnogość przeróżnych potraw to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy zagranicznym gościom. Kolejną typową cechą występująca na polskich weselach jest sposób tańczenia osób zaproszonych. Kręcenie się w kółeczku i obracanie to styl, który odróżnia polskich tancerzy od tych, którzy na wesele przyjechali np. z Ameryki.
I nie można zapomnieć, że na weselu muszą zostać odśpiewane typowo polskie przyśpiewki weselne. ”Gorzka wódka”, czy ”A teraz idziemy na jednego” na każdym weselu zostają odśpiewane co najmniej raz. Takie przyśpiewki charakteryzują polskie zamiłowanie do muzyki jak i dobrej zabawy i nie raz wzbudzają zazdrość osób, które mają inną narodowość.
Przyśpiewka przyśpiewce nierówna
Są przyśpiewki o charakterze neutralnym, zabawnym jak i ostrym, które co niektórzy zaliczyli by nawet do wulgarnych. Dlatego organizując wesele, bądź się na nie wybierając należy wiedzieć, na co można sobie pozwolić i czego Para Młoda może spodziewać się od gości. By nagle teściowa nie obraziła się, gdy ktoś zaśpiewa
Szła teściowa lasem
Pogryzły ją żmije
Żmije wyzdychały
A teściowa żyje !
Dlatego jako Para Młoda najlepiej wcześniej uzgodnić z zespołem i didżejem, które przyśpiewki mogą zostać, a które nie mogą zostać odśpiewane. I co zrobić w sytuacji, gdy któryś z gości postanowi niechciane piosenki śpiewać.
Trzeba też pamiętać, że w zależności od regionu przyśpiewki weselne polskie mogą się między sobą różnić. I to nie tylko pojedynczymi słowami, czy poszczególnymi zwrotkami, ale również melodią. Osoby mające rodzinę rozsianą po całym kraju z pewnością to zauważą. To jest tak oczywiste, jak to, że ”górna” część Polski powie, że idzie na dwór, zaś dolna, że na ”pole”. Dlatego tym bardziej warto się przyjrzeć, jakie przyśpiewki na weselu będą śpiewane, gdyż w jednej części kraju może nie być znany tekst, którzy niektórzy uznaliby za obraźliwy.
Skąd się wzięły przyśpiewki na weselach?
Wesele od zawsze było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu rodziny, dlatego starano się obchodzić je tak hucznie, jak to tylko możliwe. Nie ważny był status społeczny, czy majętność. Wesele było szczęśliwym wydarzeniem, które rodzina chciała jak najlepiej uczcić i sprawić, by zgromadzeni goście nie tylko dobrze się bawili, ale także jeszcze długo je wspominali.
Wtedy też narodził się zwyczaj celebrowania zaślubin dwojga zakochanych pieśniami. Zwane były one epitalamiami, które były odśpiewywane przez chór damski lub męski pod komnatą Panny Młodej lub sypialnią nowożeńców. Później każda pieść pochwalna napisana z okazji ślubu, była już tak nazywana. A z biegiem czasu zamieniły się w znane wszystkim przyśpiewki na weselach, które chętnie każdy śpiewa, zwłaszcza, gdy już sobie trochę wypije.
Są jednak też stare przyśpiewki weselne, które znają tylko seniorzy rodu i które z powodu małej popularności są zapominane. Jeśli więc usłyszy się gdzieś przyśpiewki weselne po polsku, ale jednak tak nie do końca, gdyż zawierają dziwne słownictwo i gramatykę, warto podejść do takiej osoby i poprosić o spisanie tekstu, gdyż jest to polskie dziedzictwo, które może zginąć, wraz z odejściem z tego świata pokolenia, które pamiętało II wojnę światową. A stare piosenki weselne spisane i udostępnione na przykład w internecie mogą przetrwać nawet ido końca świata. Należy więc starać się je zachować, by kolejne pokolenia mogły się na ich podstawie uczyć narodowego dziedzictwa.
Nie tylko świetna zabawa
Warto pamiętać, że przyśpiewki na polskie wesele nie mówią tylko o piciu, życzą młodym licznego potomstwa i w sposób poetycki o stosunkach seksualnych. Przyśpiewki na weselach mogą mieć też charakter integracyjny. ”A kto się w styczniu urodził” pomaga bliżej zapoznać się dwóm nieznanym sobie rodzinom dzięki temu, że osoba urodzona w danym miesiącu wstaje i pije. Jest to doskonały pretekst do rozpoczęcia rozmowy dla osób, które urodziły się na przykład w maju.
Oryginalna propozycja zabawy
Przyśpiewki na polskie wesele mogą być wykorzystane także jako forma zabawy dla gości. Niemal każdy lubi sobie pośpiewać, zwłaszcza w większym gronie i gdy sobie popije. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się zrobienie śpiewnika dla każdego z zaproszonych gości, który posiadać będzie biesiadne piosenki weselne. Jeśli ktoś będzie miał ochotę, będzie mógł sobie pośpiewać, a dzięki jednolitemu tekstowi, nikt nie pomyli słów. Należy jednak pamiętać, by piosenek nie było zbyt dużo, gdyż zbyt wielka ich liczba może przytłoczyć i zniechęcić do wspólnego śpiewania. Dotyczyć to może dzieci, które choć lubią śpiewać, to jak każda zabawa która trwa za długo, może je szybko znudzić.
Walor edukacyjny
Dawniej nie zwracano aż takiej uwagi na to, co się mówi i śpiewa przy dzieciach. Nie rozmawiało się również o sprawach damsko-męskich. Dlatego też bez skrępowania śpiewało się ostre przyśpiewki weselne przy najmłodszych. I był to swego rodzaju walor edukacyjny, gdyż w ich treść sprytnie wpleciono walor edukacyjny o tym, jak się robi dzieci. A z pewnością niemała porcja śmiechu była, gdy śpiewano przyśpiewki weselne na wesoło, które w podtekście miały niecenzuralne słowo lub nawiązywały do tekstu, jednak w tekście umieszczone zostało inne słowo. Dzieci z rozpędu mogły zaśpiewać nieodpowiedni wyraz, co nie raz wzbudzało dużą wesołość u dorosłych. Więc poza walorem edukacyjnym, przyśpiewki na wesele mogą wzbudzić też niemałą radość.
Pretekst do zmiany
Muzyka na weselach jest bardzo ważna, gdyż to dzięki niej goście mogą się wytańczyć. Jednak i zespół potrzebuje czasem pięciu minut przerwy. Dlatego śmieszne przyśpiewki weselne mogą posłużyć jako instruktarz, że należy usiąść na chwilę, coś zjeść, napić się wódki i w ogóle odpocząć. Jest to kulturalny i inteligentny sposób, którym zatrudniony zespół daje znać, że potrzebuje chwilę przerwy. I na pewno niejeden z gości dołączy się do zespołu, który śpiewa zabawne przyśpiewki weselne, w stylu ”A teraz idziemy na jednego”.
Piosenki weselne biesiadne mają stary rodowód i należy je pielęgnować. Mają bowiem nie tylko fascynującą historię, ale również i ogromny walor nie tylko rozrywkowy, ale także i edukacyjny. A przyśpiewki weselne przy stole, które odśpiewają wesoło obie rodziny Młodych pomogą im wzajemnie zacisnąć relacje.