Ślub to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego. Jest to uroczystość zawarcia małżeństwa podczas której mężczyzna i kobieta składają sobie przysięgę. W kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego w obecności świadków. Chcielibyśmy, żeby to była wyjątkowa i podniosła chwila dla nas oraz naszych gości. Żeby tak się stało bardzo ważnym elementem jest cała oprawa. Wystrój miejsca. Świeże kwiaty, świece, które nadają klimatu ale także muzyka. Właśnie muzyka podczas ceremonii ślubnej jest kluczowa.
Na ślubie kościelnym młodej parze podczas gdy idą do ołtarza towarzyszy melodia organów kościelnych. Ma to charakter doniosły i bardzo dostojny, a także nadaje powagi całej ceremonii. Doskonale pasuje do kościelnych murów. Czasami także spotykamy kwartety smyczkowe i innych muzyków spoza kościoła. Podczas mszy świętej usłyszymy takie utwory jak na przykład „Ave Maria”, ” Ave Verum Corpus” oraz wiele innych pięknych pieśni. Zdarza się także, że na ślubie w kościele śpiewa cały chór lub schola. Tworzy to naprawdę nie zapomniane doznania, połączenie pięknych głosów oraz muzyki. Również podczas ślubu śpiewane są psalmy ale także utwory o miłości takie jak na przykład Hallelujah.
Hallelujah- to słowo wywodzące się z języka hebrajskiego, oznacza ono „Wychwalajmy Jahwe”. Alleluja zaś to słowo, które znaczy „Wychwalajmy Boga”. Tekst pieśni w języku polskim nawiązuje do króla Dawida. Jest on grzesznikiem ale poprzez pieśń próbuje skontaktować się z Bogiem. Słowo Hallelujah oznacza okrzyk radości i uwielbienia, Wzywa wszystkich ludzi do sławienia i wychwalania Boga.
Czy Halleluja to pieśń kościelna?
Para młoda której spodobał się ten utwór często zastanawia się czy Hallelujah to piosenka religijna? Prawda jest taka, że pieśń Hallelujah mimo wszystko nie jest pieśnią religijną. Przekaz jest taki, że Król Dawid, który zakochał się w pewnej kobiecie przeżywa rozczarowanie i jest zły na cały świat. Finał tej miłości jednak nie przynosi nic dobrego. Z tej zgryzoty zabija męża swojej wybranki. Wniosek- pieśń Hallelujah jest więc fałszywa i Ci, którzy nie znają jej historii mogą błędnie rozumieć jej sens i przekaz. Dlatego śpiewanie jej na ślubie nabiera zupełnie innego charakteru niż początkowo byśmy chcieli. W naszej religii obowiązują zasady, których musimy się trzymać i przestrzegać. Jeżeli mamy do czynienia z pieśnią, która nie jest kościelna automatycznie zmusza nas to do zrezygnowania z niej, ale czy powinno tak być? Zdania są bardzo podzielone.
Kto jest autorem Hallelujah?
Jest to pisarz, poeta i piosenkarz, autor słów. Kanadyjczyk Leonard Cohen. Tworzy styl w gatunku folk rock. Polski teks to zasługa Macieja Zembatego. Jest to poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy i muzyk.
W którym momencie na ślubie kościelnym śpiewa się pieśń Hallelujah?
W jakim momencie w kościele na ślubie zagrać Hallelujah? Pieśń Hallelujah powinna pojawić się na uroczystości ślubnej na początku mszy lub na samym jej końcu. Niektórzy księża bardzo tego przestrzegają. Spotykamy się także ze spora krytyka tego utworu.
Czy Można śpiewać pieśń Hallelujah w kościele?
Ksiądz Andrzej Turek rzecznik 5 Synodu Diecezji Tarnowskiej oświadczył kiedyś, że w trakcie liturgii nie wypada śpiewać niektórych utworów i stanowczo podkreślił, że powinna powstać tak zwana lista zakazanych piosenek. W całej Polsce śpiewanie tego utworu zrobiło się bardzo modne. Wysoko postawione osoby w kościele po prostu to krytykują. Jest w tej sprawie dużo kwestii spornych. Młodzi chcieliby usłyszeć to na swoim ślubie, a kościół stanowczo protestuje. Głos w sprawie zabrał Episkopat Polski na jednej z konferencji prasowych. Stanowisko kościoła było jednoznaczne, powiedziano tam wtedy, że w trakcie mszy świętej nie wolno wykonywać pieśni innych niż liturgiczne. Jest to muzyka o charakterze świeckim i kościół nie daje na nią zgody.
Czy kościół ma racje? Czy księża mogą, aż tak ingerować w to co dzieje się na ślubach ich parafian? Zdania są podzielone. Młodzi chcieliby decydować sami o tym jak m wyglądać ich uroczystość. Jaka jest oprawa muzyczna oraz wystrój kościoła. Jednak póki co to niemożliwe. Wszystkie ustalenia musi zaakceptować ksiądz proboszcz. Teraz żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku chcemy, żeby nasz ślub był wyjątkowy i inny niż wszystkie. Jeżeli chodzi o strój państwa młodych, o dekoracje sali i kościoła mamy w tym względzie ostatnie słowo i mamy do wyboru mnóstwo dodatków. Możemy także wybierać różne zabawy weselne i atrakcje dla gości. Więc dlaczego nie możemy wybrać muzyki ? Tradycja i nowoczesność nie zawsze idą ze sobą w parze, a szkoda bo takie połączenie mogłoby pogodzić w wielu kwestiach. Pieśń Hallelujah to piękny przekaz, który mówi o miłości i dla wielu par młodych usłyszeć to na swoim ślubie to wielkie marzenie. Nikt nie zastanawia się nad ukrytą treścią słów, ponieważ brzmienie tego utworu ma bardzo silną moc i ceremonia zaślubin staje się od razu bardziej podniosła. Myślę, że warto dać szansę tej piosence, a przede wszystkim dać wolny wybór młodej parze.
Dla kontrastu pragnę przypomnieć z tego miejsca o księdzu z kościoła rzymskokatolickiego z Irlandii. Jest to duchowny, który nie widzi nic złego w śpiewaniu świeckich utworów na ślubach kościelnych. Ksiądz sam śpiewa i nagrywa płyty, a wszystkie pieniądze ze sprzedaży przeznacza na cele charytatywne. Myślę, że jest to postawa godna naśladowania i wiele osób powinno brać z niego przykład.
Słowa Halleluja (Alleluja) po polsku
Poniżej zamieszczamy Hallelujah tekst po polsku na ślub.
1 zwrotka
” Pan w raju miłości zesłał dar,
Mężczyźnie, kobiecie te miłość dał,
ta Miłość na wieki wieków niechaj trwa,
Więc chwalmy Pana głośno tak,
Za miłość tą, za wielki dar,
Śpiewajmy i wołajmy Hallelujah
Ref.
Hallelujah,
Hallelujah,
Hallelujah,
Hallelujah
2 zwrotka
Mój Panie Boże dziś w domu Twym,
rozbrzmiewa ten miłości hymn,
Bo sławić Ciebie pragnę z całych sił,
Błogosław Boże miłości tej,
Daj siłę na ich każdy dzień,
Prosimy Cię wołaj Hallelujah!
Ref.
Hallelujah,
Hallelujah,
Hallelujah,
Hallelujah.
Wnioski nasuwają się same, bez oprawy muzycznej ceremonia i tak się odbędzie ale dzięki niej będzie po prostu piękniejsza i zostawi nam w głowie cudowne wspomnienia na długie lata. Poza tym pieśni ślubne jakie wybierzemy na swój wyjątkowy dzień sprawią, że to wydarzenie osiągnie inny wymiar. Będziemy mieli swoja muzykę i od razu uroczystość stanie się bardziej Nasza. Muzyka pozwoli odzwierciedlić styl jaki mamy i tym samym wyróżni Nasz ślub od innych, na których byliśmy jako goście. Na ślubach królują utwory takie jak „Ave Maryia” i właśnie „Hallelujah”. Ta pieśń kojarzy się młodym z czymś wyjątkowym i zarezerwowanym właśnie na taką okoliczność.
Najczęstsze połączenia instrumentów, które spotkamy na ślubie to gitara akustyczna, skrzypce, organy, a także saksofon i trąbka. Wszystko zależy jednak od upodobań młodej pary.
Dzięki serdeczne. Artykuł odpowiada na kluczowe dla pary młodej organizującej swój ślub pytania. Co to znaczy słowo Alleluja? Czy Hallelujah to piosenka religijna? Czy można śpiewać Hallelujah w kościele i jeśli tak, to w jakim momencie zagrać Alleluja? Dziękuję również za polski tekst piosenki. Myślę, że nie jednej osobie przyda się na ślub.