Ślub to ogromnie ważne wydarzenie dla młodych, dlatego też dobrze jest wcześniej, aby była przygotowana przysięga małżeńska, dzięki czemu nie będzie trzeba się tak stresować tym, jakże emocjonalnym przemówieniem. Dobrze jest wiedzieć, jakie słowa przysięgi małżeńskiej mogą się pojawić, dzięki czemu jej treść będzie nie tylko romantyczna, ale także może nieść ze sobą przesłanie.
Co powiedzieć na przysiędze małżeńskiej i jaka ona powinna być?
Dobrze jest wiedzieć, jak napisać przysięgę małżeńską, dzięki czemu będzie można bezbłędnie powiedzieć słowa przysięgi. Przede wszystkim przysięga małżeńska powinna płynąć prosto z serca i być wyrazem swoich wzajemnych uczuć do siebie oraz słowa powinny być wypowiadane z szacunkiem. Warto wiedzieć, że obecnie popularna jest romantyczna przysięga małżeńska, w której to nowożeńcy wyznają sobie miłość nawet w formie wiersza czy poezji. Przykłady przysięgi małżeńskiej mogą być następujące:
- „Ja (imię panny młodej) biorę Ciebie (imię pana młodego) za męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”
- ” Oczywiście, że Cię kocham i szanuję, chce spędzić z Tobą resztę swoich dni. (Imię partnera) chcę widzieć Twoje pierwsze siwe włosy oraz chce z Tobą patrzeć, jak nasze wnuki biegają po naszym domu. Dlatego też dzisiaj składam Ci przysięgę wobec Boga i świadków, dzięki czemu masz pewność, że jest ona szczera i płynie prosto z serca. W zdrowiu i w chorobie tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący i wszyscy święci.”
Przykład przysięgi małżeńskiej, która jest obecnie uznawana za jedynie poprawną przez kościół katolicki, jest dostępna w różnych księgach kościelnych, czy też można wcześniej udać się na plebanie, w celu otrzymania duplikatu takiej przysięgi. Dzięki temu można przećwiczyć dany tekst dokładnie, przez co już w tak ważnym dniu nie będzie tak wielkiej tremy. Natomiast, gdy chce się wypowiedzieć swoją prywatną i unikalną przysięgę małżeńską, to dobrze jest wcześniej o tym poinformować księdza, który będzie prowadził daną uroczystość.
Czy własną przysięgę małżeńską można wypowiadać tylko na ślubach cywilnych?
Przeważnie łatwiej jest wypowiadać małżonkom przysięgę na ślubach cywilnych przed urzędnikiem i gośćmi niż w kościele. Warto pamiętać, że nie każdy celebrant może się zgodzić na to, by młodzi wypowiedzieli inną przysięgę niż tą, która jest wpisana w księgę liturgiczną. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej porozmawiać z księdzem i pokazać mu swoje przysięgi, które może wówczas bez problemu zaakceptować. Należy także pamiętać, aby ze względu na to, że ślub odbywa się w szczególnym miejscu, jakim jest kościół, to aby słowa przysięgi były zachowane na najwyższym poziomie i żeby młodzi wyrażali się do siebie wzajemnie z miłością i szacunkiem. Dzięki temu można mieć pewność, że ksiądz, który będzie odprawiał mszę, wesprze parę młodą w tej stresującej dla nich chwili.
Jak przygotować się do przysięgi małżeńskiej?
Dobrze jest wcześniej oprócz przeczytania słów przysięgi zrobić próbę generalną w kościele czy też w urzędzie, jeśli jest taka możliwość. Wówczas młodzi mogą się poczuć jak w dzień ślubu i powiedzieć do mikrofonu w kościele słowa przysięgi małżeńskiej. Tym sposobem można łatwo opanować największe emocje i stres, który towarzyszy podczas wystąpień publicznych. Warto pamiętać, że często młodzi mogą ze stresu mimo różnych prób pomylić się w trakcie wypowiadania słów przysięgi, jednak dobrze jest nie zacinać się, tylko dalej wypowiadać kolejne słowa. Zaleca się również, aby dzień przed ślubem odbyć relaksujące kąpiele, które wyciszają organizm z nerwów i stresu.
Czy można napisać przysięgę małżeńską razem?
Młodzi bardzo często razem piszą przysięgę, zmieniając tylko imiona, dzięki czemu każdy z nich wie, czego będzie można się spodziewać, co niesamowicie zmniejsza stres. Warto także pamiętać, że przysięga małżeńska może być pisana na osobności, nawet wtedy, kiedy przyszli małżonkowie mieszkają już razem, gdyż jest to dla nich tak uroczysta i wyniosła chwila, że chcą ją jak najbardziej uczcić i zrobić miłą i często romantyczną niespodziankę swojej drugiej połówce.
Dobrze jest też dodać, iż przysięga małżeńska w kościele katolickim jest praktycznie niezmienna od lat i co ważne, to w trakcie ślubu młodzi powtarzają ją za prowadzącym księdzem, dzięki czemu jest do minimum ograniczona możliwość pomyłki ze strony panny młodej czy też pana młodego.