Wiele panien młodych zdaje sobie sprawę, jak ważnym dodatkiem jest bukiet ślubny. Nierzadko jednak zarówno panny młode, jak i (niestety) floryści popełniają wiele błędów przy wyborze tego elementu. Dlatego postanowiliśmy dać kompletny przewodnik po bukiecie ślubnym.
Zdecyduj o stylu – wybierz idealny bukiet na ślub
Jest to niezwykle ważny krok nie tylko przy wyborze bukietu na ślub, ale także przy wszystkich przygotowaniach do ślubu. Najpierw trzeba zdecydować się na ogólny styl, koncepcję, a potem dopracować szczegóły. Harmonia jest ważna, dlatego, jeśli Twoje wesele odbywa się w wiejskiej chacie o lekkim wystroju w stylu eko, nie musisz zamawiać małego, okrągłego bukietu piwonii. I odwrotnie — we wnętrzu klasycznej, luksusowej restauracji z „rozczochranym” bukietem będziesz wyglądać dziwnie.
Dobierz odpowiednią paletę kolorów
Oczywiście kolor będzie zależał również od stylu. Często jednak w projekcie wykorzystujemy całą paletę odcieni, natomiast w bukiecie ślubnym może być ona nieco ograniczona lub odwrotnie — urozmaicona. Wybierając odcienie do bukietu, warto zastanowić się, jak pasują one do wizerunku pana młodego. Idealnie, gdy niektóre odcienie w akcesoriach pana młodego i panny młodej pokrywają się. Należy jednak pamiętać — nie bukiet powinien być dobrany do krawata czy muszki Pana Młodego, tylko odwrotnie.
Ponieważ obecnie modne są suknie ślubne w najróżniejszych odcieniach, również to należy wziąć pod uwagę przy wyborze ładnego bukietu na ślub. Jeśli kupiłaś sukienkę w ciepłym, beżowym kolorze, nie decyduj się na bukiet w chłodnych tonacjach.
Zdecyduj o kształcie bukietu ślubnego
Do niedawna ładny bukiet ślubny w świadomości wszystkich panien młodych był wyłącznie w kształcie balonu. Wtedy kaskadowe bukiety nagle wdarły się do ślubnego świata. A potem kwiaciarki odważyły się i zaczęły tworzyć! Pojawiły się duże „rozczochrane” wiązanki, asymetryczny piękny bukiet ślubny, wydłużone pionowe bukiety lub wachlarzowe. Do mody wracają również drobne bukieciki. Ponownie, nie wszystkie style ślubne są odpowiednie dla konkretnej formy bukietu. A przecież taka różnorodność pozwala na uczynienie bukietu bardziej oryginalnym.
Wybór konkretnych kwiatów
Przede wszystkim, oczywiście, warto powiedzieć swojej kwiaciarni o nielubianych odmianach kwiatów, jeśli takie istnieją. I oczywiście również o Twoich ulubionych, jeśli nadają się do Twojego bukietu.
Coraz częściej w pięknych bukietach na ślub pojawiają się kwiaty, które wydają się być „nieślubne”. Na przykład pampas, protea egzotyczna, anturium, monstera tropikalna, paproć, sukulenty, lotos. Floryści nie tylko nie boją się dodawać nietypowe kwiaty, ale czynią je głównym akcentem bukietu.
Warto też mieć na uwadze sezonowość niektórych kwiatów. Czasami o danej porze roku mogą być po prostu niedostępne lub kosztować o rząd wielkości więcej. Ostatnią ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kwiatów, jest ich zapach. Przez cały dzień będziesz chodzić z bukietem, co oznacza, że żadne ostre i nieprzyjemne zapachy nie są dopuszczalne.
Dodaj dekorację
Łodyga bukietu powinna być zawsze pięknie i prosto ozdobiona. Czasem wystarczy zwykłe zawiązanie wokół niego wstążki, koronki lub sznurka. Możesz też zrobić wiszące wstążki, jeśli to pasuje do Twojego wyglądu. Najlepiej wybrać wstążki z delikatnej, lekkiej tkaniny — szyfonu, jedwabiu, organzy. Satyna w tym przypadku będzie wyglądać mniej korzystnie.
Ile kosztuje bukiet ślubny?
Cena bukietu ślubnego jest oczywiście różna i zależy od ceny konkretnych kwiatów w bukiecie. Oczywiście ważna jest gęstość i wielkość bukietu. Jeśli masz zgrzytliwy bukiet złożony głównie z zieleni i niewielu niedrogich kwiatów, to na pewno będzie tańszy niż gęsty bukiet z egzotycznymi lub rzadkimi odmianami kwiatów. Panny młode często zastanawiają się, dlaczego bukiet na ślub kosztuje tak dużo, skoro jest tak mały. Chodzi o gęstość aranżacji i obecność drogich kwiatów. Na przykład, aby stworzyć naprawdę piękny klasyczny bukiet ślubny z piwonii, będziesz potrzebować co najmniej 20 kwiatów.
Jak najdłużej zachować świeżość bukietu ślubnego?
Przede wszystkim florysta stara się wybrać do bukietu najbardziej odporne odmiany kwiatów. Ponadto kwiat powinien być tak świeży, jak to możliwe, wtedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie tylko wytrzyma cały dzień, ale także będzie cieszyć Cię przez kolejne dni. Bardzo ważny jest prawidłowy transport bukietu — należy go przewozić w wodzie i w specjalnym pudełku. Jeśli to możliwe, bukiet zawsze powinien być umieszczony w wodzie z nieco wcześniej przyciętymi łodygami. Staraj się odkładać bukiet jak najoszczędniej, bo kwiaty się pogniotą. Niektóre kwiaty (np. hortensje) niezbyt dobrze stoją bez wody i można je nieco zraszać w ciągu dnia.