Psalm na ślubie jest bardzo ważnym elementem mszy

Ślub to bardzo ważne wydarzenie dla państwa młodych, dlatego też dobrze jest wybrać odpowiedni psalm oraz osobę, która będzie go śpiewać. Warto zatem wiedzieć, jaki psalm na ślub wybrać by, był on idealnie dopasowany do tego, jakże niesamowitego wydarzenia, jakim jest ślub w kościele.

Czym kierować się przy wyborze psalmu na ślub?

Psalmów kościelnych jest bardzo dużo, z których można skorzystać, by wybrać idealny psalm na ślub. Warto także pamiętać, że psalm na ślubie powinien mieć charakter dziękczynny, błagalny czy też pochwalny. Należy też wspomnieć, iż psalm, który jest śpiewany na ślubie, może być również dostosowany do czytań, które są czytane w trakcie mszy. Bardzo ważnym aspektem psalmu są także słowa, z których składa się psalm, dlatego trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Można też wybrać psalm na ślub, który kojarzy się państwu młodym ze szczególnym wydarzeniem, dzięki czemu będzie on nieco spersonalizowany i dostosowany do ich potrzeb.

Jakie psalmy ślubne są najczęściej wybierane przez młodych?

Dobrze jest wiedzieć, jakie są psalmy ślubne popularne, przez co państwo młodzi mogą szybciej wybrać interesujący ich psalm. Między innymi warto wybrać takie psalmy jak:

  • „Błogosławiony kto się boi Boga”,
  • „Niech imię Pana będzie pochwalone”,
  • „Przez całe życie będę chwalił Pana”,
  • „Pełna jest ziemia łaskawości Pana”.

Dzięki temu, że jest tyle różnych możliwości, to każda para młoda wybierze idealnie dopasowany psalm, który uświetni to jakże ważne wydarzenie. Warto wspomnieć, iż psalm na ślubie może być śpiewany przez organistę lub przez gościa weselnego, którego wcześniej się wybierze.

Kto może śpiewać psalmy na ślub?

Obecnie można bez problemu wybrać osobę, która ma śpiewać psalm na ślubie, dzięki czemu nabierze całe wydarzenie jeszcze większego charakteru i dostojności. Dlatego też między innymi psalm na ślub może być śpiewany przez:

  • gościa weselnego, który jest wcześniej wybrany przez młodych,
  • przez rodzeństwo lub rodziców młodych,
  • świadków,
  • Pannę Młodą lub Pana Młodego,
  • specjalnie zamówioną osobę, która zajmuje się śpiewaniem zawodowo,
  • organista.

Tym sposobem można wybrać osobę, która zaśpiewa psalm tak, by wszyscy goście wraz z młodymi mogli wczuć się w tak ważną mszę, jakim jest ślub. Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest, aby osoba, która ma śpiewać psalm, miała możliwość przećwiczenia go przynajmniej raz, przez co będzie pewność, że psalm na ślubie zostanie zaśpiewany bezbłędnie i bez stresu.

Czy osoba śpiewająca psalm ma być na chórze, czy może być przy ambonie?

Bardzo ważne jest także to, gdzie osoba śpiewająca psalm na ślubie będzie stała w trakcie jego śpiewania. Obecnie w kościele można wybrać, czy chce się stać podczas śpiewania psalmu na chórze obok organisty, czy także przy ambonie na ołtarzu. Wszystko zależy także od tego, jak dana osoba się czuje w sytuacji, gdy wszyscy goście są w nią wpatrzeni. Warto pamiętać, że najczęściej, jeśli śpiewają psalm rodzice, państwo młodzi, goście weselni, czy też świadkowie, to stoją oni na ołtarzu, dzięki czemu od razu fotograf i kamerzysta ma okazję zrobić fantastyczne ujęcia. Natomiast jeśli osoba jest z zewnątrz, to wybiera przeważnie miejsce na chórze, skąd może swobodnie śpiewać i uświetniać całe wydarzenie.

Jak można sobie poradzić ze stresem podczas śpiewania psalmu na ślubie?

Osoby, które profesjonalnie nie zajmują się śpiewaniem, mogą odczuwać stres przed publicznym wystąpieniem w kościele. Dobrze jest jednak wcześniej przećwiczyć tyle razy tekst, by mieć pewność, że cały tekst będzie idealnie opanowany. Dzięki temu stres będzie nieco mniejszy, niż wtedy, gdyby psalm nie był w zupełności opanowany. Warto wspomnieć, że osoby, które mają problemy z publicznymi wystąpieniami, mogą także w trakcie śpiewania zamknąć oczy, co pomoże im przezwyciężyć strach lub także mogą wybrać punkt w kościele, który jest położony powyżej gośćmi, dzięki czemu nie mają kontaktu wzrokowego z gośćmi. Należy jednak wiedzieć, iż zazwyczaj stres i strach w trakcie śpiewania mija już po pierwszych wersjach i osoba, która śpiewa psalm, może już bezstresowo uczestniczyć w ślubie.

Warto także pamiętać, że niektóre osoby, które śpiewają psalm na ślubie, mają przygotowany psalm na odpowiednich i eleganckich kartkach, z których będzie im się lepiej odczytywało słowa. Psalm, który jest śpiewany z księgi liturgicznej, jest wcześniej zaznaczony, przez co osoba śpiewająca może bez problemu znaleźć odpowiedni psalm, który został wybrany przez młodych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.