Dekoracja kościoła na ślub – praktyczne porady

Dekoracje kościoła na ślub niejednokrotnie Młodej Parze spędzają sen z powiek. Uroczystość kościelna to nie tylko samo złożenie przysięgi. Zanim do tego dojdzie i młodzi powiedzą sobie sakramentalne „Tak”, potrzeba wielu przygotowań. Każdy chce, żeby jego ślub był wyjątkowy i niezapomniany.  Jednym z elementów organizacji tak ważnego momentu, jest wystój kościoła na ślub.

Jeśli nadal zadajecie sobie pytanie „Jak udekorować kościół na ślub?”, przychodzimy Wam z pomocą!

Dekoracje do kościoła na ślub – dlaczego należy je wcześniej zaplanować?

Dekoracja do kościoła na ślub bywa tematem, który Młoda Para odkłada „na później”. Wydaje nam się, że jest mnóstwo innych, ważniejszych rzeczy do załatwienia, a ta jedna może poczekać. Niezupełnie tak jest. Jeśli mamy już wybraną świątynię na nasz ślub, warto od razu zainteresować się tematem dekoracji. Najlepiej zrobić to od razu przy pierwszym spotkaniu z księdzem. Dlaczego? Niekiedy bywa tak, że w jakimś kościele nie można używać żywych kwiatów. Zdarza się tak zwłaszcza w zabytkowych świątyniach. Jest to zabronione nie tylko na ślubach, ale i podczas normalnych nabożeństw. Nie wynika to bezpośrednio ze złej woli kapłana, ale z zaleceń konserwatora zabytków. Warto zapytać także o dekoratorkę kościoła. W niektórych parafiach jest ona z góry narzucona. Oczywiście można nie zgodzić się na dekorację zaproponowane przez nią, ale należy to wcześniej ustalić.

Często w parafiach dostępne są także dywany, klęczniki i krzesła dla Pary Młodej. Zazwyczaj pasują one do wystroju kościoła i nie zawsze warto je zmieniać. Wcześniejsze ustalenie takich kwestii pozwoli na późniejsze uniknięcie nieporozumień. W końcu to dzień Pary Młodej i wszystko powinno być idealnie. Jeśli chodzi o same dekoracje do kościoła na ślub, to warto podejść do tego indywidualnie. Świątynie bywają różne. Nie każde kwiaty czy dekoracje będą pasować do każdego kościoła. Warto mieć to na uwadze.

Bywają także takie sytuacje, że w danym dniu, w tym konkretnym kościele będzie odbywało się kilka ślubów. W takich sytuacjach, nawet doświadczone dekoratorki, mogą mieć problem z szybką „podmianką” dekoracji na inną. Na to też jest sposób. Można wtedy porozmawiać z innymi Parami Młodymi z tego dnia i wybrać jedną dekorację. Plus? Oszczędność pieniędzy, bo w takiej sytuacji koszty jednego udekorowania podzielą się na liczbę par. Minus? Może się okazać, że macie całkowicie odmienne wizje i styl. Wtedy wybór jednej dekoracji może okazać się niemal niemożliwy.

Jak zrobić samemu dekoracje kościoła na ślub?

Dekoracje kościoła na ślub Młode Pary najczęściej powierzają profesjonalnym dekoratorkom. Często jest to od razu połączone z udekorowaniem sali weselnej. Osoba odpowiedzialna za dekorację to zawsze pomoc dla Młodych, którzy nie muszą martwić się o kolejną rzecz podczas ślubnych przygotowań. Bywa jednak i tak, że Młoda Para, z pomocą rodziny, decyduje się na samodzielne wykonanie dekoracji. Jak to zrobić? Przed wszystkim należy pamiętać, że kościół składa się z kilki części. Warto pomyśleć o udekorowaniu każdej z nich.

Ołtarz, czyli miejsce, gdzie dzieje się najważniejsza część ceremonii, a więc złożenie przysięgi. Tutaj najlepiej postawić na dekoracje kwiatowe. Tutaj nie bez znaczenia jest wielkość kościoła. Należy pamiętać, że im większy kościół, a co za tym idzie także i ołtarz, tym większy bukiet powinniśmy zrobić. Mały bukiecik nie będzie w ogóle widoczny. Można powiedzieć, że się „zgubi”. Co ważne, kwiaty nie powinny stać na ołtarzu, ale pod nim. Tworząc bukiet samodzielnie należy też pamiętać o odpowiednim wyborze wazonu. Nie powinien on być zbyt kolorowy. Warto postawić na biel, jasną szarość czy beż.

Kolejnym elementem, o który należy zadbać, to klęcznik i krzesła dla Pary Młodej. Jak już wspomnieliśmy, często w kościołach dostępne są już te rzeczy i nie musimy się o nie martwić. Jeśli decydujemy się na ich dodatkową dekorację, przyda nam się biały materiał. Można wtedy ładnie rozłożyć go na krzesłach, a z tyłu przewiązać ozdobną kokardą.

Pozostały jeszcze ławki. Do ich dekoracji najlepiej użyć materiału lub żywych kwiatów. Materiał można luźno przymocować do boków ławki. W taki sam sposób można wykorzystać kwiaty. Tutaj szczególnie ważna jest praktyczność i odpowiednie przymocowanie do ławek. Należy zrobić to w taki sposób, by wchodzący goście nie postrącali dekoracji.

W przypadku profesjonalnych dekoracji do kościoła na ślub, bardzo często widzimy różne latarnie, wazony ze świeczkami. To także dekoracja, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie, a świetnie udekoruje tył kościoła.

Inspiracje na dekoracje do kościoła na ślub – gdzie je znaleźć?

Inspiracje na dekoracje do kościoła na ślub najprościej znaleźć w internecie. Obecnie każdy z nas posiada dostęp do różnych mediów społecznościowych. Także dekoratorki i firmy specjalizujące się w dekoracji kościoła na ślub mają tam swoje profile. Warto przejrzeć kilka z nich. Zazwyczaj konkretna dekoratorka ma jednej konkretny styl i zazwyczaj w nim wykonuje swoje dekoracje. Jeśli coś szczególnie wpadnie Wam w oko nie zaszkodzi zapytać o cenę i dostępność terminu. Wykonując dekoracje samodzielnie, internet to też nieskończone źródło inspiracji, a nawet porad. Dlatego śmiało z niego korzystajcie! Inspiracjami mogą być też inne śluby. Wtedy „na żywo” można zobaczyć dekorację i stwierdzić, czy taka forma Wam odpowiada.

Rustykalna dekoracja kościoła na ślub – co to znaczy?

Coraz częściej wesela, śluby, a co za tym idzie także i dekoracje organizowane są w stylu rustykalnym. To nic innego, jak zachowanie swobody, naturalności. To taki synonim „swojskości”. Rustykalna dekoracja kościoła na ślub będzie zatem utrzymana w naturalnych barwach. Dominować będą zielone liście, drewno, niewymyślne kwiaty. Także naturalne światło wspomnianych wcześniej świec będzie idealnie pasowało do rustykalnej dekoracji na ślub.

Dekoracja kościoła na ślub jest niezwykle ważna. Pamiętajcie, żeby odpowiednio wcześnie ją zaplanować.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.